Miejscowe fontanny zaletą turystyczną Poznania.

Na terenie Poznania mieści się naprawdę wiele obiektów, dzięki którym rozwija się turystyka. Liczne zabytki czy muzea są okazją dla każdego turysty. Jednak to jeszcze nie wszystko co oferuje ten ośrodek. Na jego obszarze znajduje się również kilka znanych mieszkańcom fontann, które są znakomitym dopełnieniem i ozdobą dla lokalnego klimatu. Do najpopularniejszych tego typu obiektów zaliczają się: Fontanna na poznańskiej Malcie, Fontanna w parku Wilsona, zbiór fontann umieszczonych na Starym Rynku czy chociażby Fontanna Lwów. Jak widać lista jest całkiem zasobna. Warto więc wybrać się do Poznania, aby móc zwiedzić wszystkie wymienione obiekty. Miasto jest niezwykle przyjazne dla urlopowiczów, o czym świadczy znakomita oferta udostępniona przez Hotele Poznań, wśród których doskonałe wrażenie sprawia Hotel Campanile, który zapewnia doprawdy wyśmienite warunki.

Powinno się jednak pamiętać, że stolica Wielkopolski posiada inne Hotele, oferujące noclegi,szczególnie godnymi polecenia są te Hotele w Poznaniu, które znajdują się w na starym mieście.

Najbardziej znaną z lokalnych fontann jest chyba ta zlokalizowana na Malcie. Największy tego typu obiekt w kraju mamy szansę podziwiać od 2003 roku. Zbudowano ją w 750 rocznicę lokacji Poznania. Pierwotnie był to pojedynczy słup wody o wysokości 60 metrów. Niedawno fontanna przeszła jednak renowację i dziś woda tryska z 13 dyszel, a dzięki wbudowaniu w niej kolorowych halogenów, każdy turysta może, zwłaszcza wieczorami, podziwiać wspaniały spektakl wody i świateł. Fontanna jest zasilana urządzeniami o wydajności 8 litrów na sekundę. Wydaje się to znaczna ilość, jednak wypompowanie wody z całego jeziora w takim tempie zajęłoby bagatela 36 lat !.

Architekci zadbali także o sprawy bezpieczeństwa, gdyż dookoła fontanny zlokalizowano 20-metrową strefę bezpieczeństwa, której oczywiście nie można przekraczać. Równie dokładnie co o zdrowie ludzi, zadbano także o rośliny i zwierzęta. Dopilnowano bowiem aby urządzenia nawet w najmniejszym stopniu nie szkodziły faunie i florze samego jeziora oraz okolicznych brzegów. Kolejną z wypisanych na wstępie obiektów jest Fontanna w parku Wilsona. Zlokalizowana jest ona w samym środku rzeczonego zieleńca, pomiędzy muszlą koncertową a rzeźbą Perseusza i Andromedy i Palmiarnią. Jest to niezaprzeczalnie najbardziej okazała z parkowych fontann, ma bowiem formę ośmiobocznej figury, a wypływająca woda jest podświetlana barwnymi reflektorami, co czyni z obserwacji fontanny naprawdę nie lada przyjemność. Fontanna ma już swoje lata, pochodzi bowiem z roku 1929, zaś autorem projektu był architekt Roger Sławski. Następna z wymienionych na początku atrakcji to zespół fontann na Starym Rynku.

W jego skład zaliczają się Fontanny Apolla, Marsa, Neptuna oraz Prozerpiny. Najbardziej interesująca jest chyba ta ostatnia, zlokalizowana dokładnie przed ratuszem. Powstała ona w miejscu starej studni, w XVIII wieku odbyła się jej przebudowa, zaś w latach 90. XX wieku odrestaurowano ten zabytek. Wykonano ją z piaskowca, w stylu barokowym. Nawiązuje ona również do mitologii. Fontanna prezentuje bowiem scenę porwania Prozerpiny przez boga podziemia. Cztery płaskorzeźby poboczne ukazują zaś żywioły: ogień, powietrze, wodę i ziemię. Na fontannie umieszczono także herb stolicy Wielkopolski. Ostatnią z wymienionych atrakcji jest Fontanna Lwów. Znajduje się ona na dziedzińcu pałacu cesarskiego. Nazwa wzięła się z faktu, iż jej główna misa wsparta jest na rzeźbach ośmiu lwów. Wszystkie opisane fontanny to naprawdę niezwykłe i oryginalne zabytki, które bezsprzecznie warto zobaczyć. W tym celu należy udać się do Poznania i skorzystać z niebywale atrakcyjnej oferty hoteli w mieście.

Artykuł godny polecenia – redakcja.