Budynki obronne w Gdańsku

Gdańsk przez całą swą historią był niezwykle ważnym miastem zarówno gospodarcze, strategicznie jak i prestiżowo. Te 3 aspekty były przyczyną ze Gdańskiem zawsze interesowały się obce narody a to wywierało presje na mieszkańcach jak i samej Rzeczypospolitej aby jak najlepiej strzec oraz bronić Gdańska.

Miasto od zawsze było silnie oraz solidnie ufortyfikowane. Pociągało to za sobą konieczność budowania bram, bastionów czy Baszt – o tych ostatnich chciałam dzisiaj napisać. Baszta Jacek – to jedna z najbardziej znanych baszt w Gdańsku – jest ona również najwyższa oraz najstarsza. Jej początki sięgają średniowieczna, wówczas była ona elementem fortyfikacji starego miasta – obecnie leży niemal w centrum miasta.

Baszta ta prawdopodobnie zbudowana została w 1400 roku wg gotyckiej architektury, liczy dziś ponad 36 m wysokości, a jej mury mają grubość od 1,2 do 2,5 metra. Funkcja tej baszty od samego początku miała być rola obserwacyjna umożliwiająca podgląd przedpola w przypadku ataku nieprzyjaciela. Pierwotnie baszta nie posiadała dachu, gdyż uniemożliwiłoby to pełnienie jej naturalnej roli. Wraz z rozwojem miasta w 1556 roku dodano do niej tak zwany dach namiotowy. Baszta ta podobnie jak większa część Gdańska ucierpiała podczas drugiej wojny światowej, jej budowa trwała do 1955. Dziś w jej wnętrzu mieści się zakład fotograficzny który istnieje tam od 1962 roku.

Baszta Słomiana to kolejna baszta ery gotyckiej. Ta masywna zabytkowa budowla wybudowana została w 1346 roku jako dodatkowa ochrona Gdańska. Liczy ona sobie grubość prawie czterech metrów co czyni z niej jedną z najbardziej stabilnych i mocnych baszt w murach miasta. Baszta ta także miała pełnić rolę samotnej reduty w najcięższych momentach dla miasta. Obecnie w jej wnętrzu mieście się sala Akademii Sztuk Pięknych.

Baszta Łabędź to także gotycka zabytkowa budowla, leżąca nad Motławą. Wybudowana została na fundamentach starej Krzyżackiej Baszty Rybackiej. Jako jedna z nielicznych została zniszczona w 1454 roku i odbudowana kilka lat później. Baszta ta dziś pełni rolę siedziby Polskiego Klubu Morskiego.

Baszta Kotwiczników pełniła rolę baszty warownej zlokalizowanej nad Starą Motławę przy Głównym Mieście w Gdańsku. Tak samo jak Baszta Słomiana wzniesiona została w drugiej połowie XIV wieku w 1361 roku. Budowla ta pełniła swa obronną rolę do czasu przeniesienia linii fortyfikacji. W latach 1570-1574 została przebudowana i pełniła rolę wiezienia dla najgorszych przestępców. Okres drugiej wojny światowej nie był dla niej życzliwy gdyż została ona niemal doszczętnie zniszczona. Po pracach rekonstrukcyjnych w latach 1968-1969 została ponownie oddana do użytku i do dziś pełni rolę siedziby służb konserwatorskich.

Zachęcam zatem do wybrania się do Gdańska zdecydowanie polecam zobaczenie wszystkich w/w baszt, każdy kto zamierza zostać na dłużej powinien skorzystać z bogatej oferty udostępnionej przez znane w kraju z wysokiego komfortu oraz wyśmienitych posiłków – Hotele Gdańsk. Zdecydowanie trzeba tutaj polecić Hotel Podewils słynący z połączenia dobrej konkurencyjnej ceny z wysoką jakością obsługi.

Powinno się jednak pamiętać, że Gdańsk posiada inne Hotele, szczególnie godnymi polecenia są te Hotele w Gdańsku, które znajdują się w centrum

Artykuł godny polecenia – redakcja

Przy okazji zapraszamy do zapoznania się z ofertą sale na szkolenia Warszawa