Turystyczna Chorwacja – Omis

Omis jest niewielkim miastem portowym położonym w estuarium Rzeki Cetina na wybrzeżu Polica, 26 km na południowy wschód od Splitu. W XIII i XIV w. miasto sprawowało rolę przystani piratów (Omiski gusari), którzy za pomocą szybkich łodzi Sagittae (Strzała) polowali na przepływające statki handlowe. W tym czasie piraci z Omis budzili przerażenie na całym wybrzeżu Adriatyku, co skłaniało większe republiki handlowe jak Wenecja czy Dubrownik do płacenia wysokich podatków za żeglugę wolną od ataków. Ostatecznie piraci z Omis tak bardzo dali się we znaki władzom papieskim, że ściągnęli na siebie dwie fale krzyżowców, które całkowicie zlikwidowały problem.Obecnie Omis jest niezwykle popularnym kurortem turystycznym po brzegi wypełnionym turystami spędzającymi wakacje w Chorwacji  Turystyka jest głównym źródłem przychodów miasta, a po zakończonym sezonie mieszkańcy utrzymują się z uprawy ziemi, rybołówstwa i produkcji żywności. Miasto odwiedzają turyści z wielu krajów europejskich m.in z Włoch, których przyciągają znacznie niższe koszty w porównaniu do tych z którymi należałoby się liczyć wynajmując kwatery we Włoszech.

Populacja miasta sięga nawet 45 tys. w szczycie sezonu, co stwarza problem z uwagi na niewystarczającą ilość miejsc noclegowych w hotelach. Większość turystów, którzy planują odwiedzić Omis, będzie zmuszona korzystać z noclegów w prywatnych kwaterach.

Położenie geograficzne miasta, w pobliżu estuarium rzeki Cetina, stwarza doskonałe możliwości wypoczynkowe dla gości spędzających tu wczasy. Oprócz dużej ilości niewielkich plaż i rozrywek związanych z wodą, turyści mają możliwość podziwiania w mieście wielu obiektów dziedzictwa kulturowego i historycznego z których godne polecenia są:

–                    Forteca Mirabella –  XIII wieczna forteca położona w pobliżu starego miasta z której roztacza się niepowtarzalny widok na panoramę miasta.

–                    Klasztor Franciszkanów wraz kościołami starego miasta, w którym turyści mogą podziwiać bogatą kolekcję sztuki i stare dokumenty, które wypełniają bibliotekę.

–                    Forteca Starigrad – XV wieczna forteca, położona na wzgórzu poza miastem. Wspinaczka zajmuje ok. 1 godziny i wymaga dobrej kondycji lecz wysiłek zdecydowanie się opłaci.

W pobliżu miasta dostępne są również rozrywki związane z rzeką i kanionem Cetina wśród których należą m.in rafting, piesze wyprawy, nurkowanie, wspinaczka czy paralotniarstwo.

KF