Górskie atrakcje Andaluzji

Hiszpania to wspaniałe plaże na cudownym wybrzeżu z klimatem, który rozleniwia i zapewnia wspaniałą pogodę w okresie wakacyjnym- taka jest właśnie Hiszpania, i w taki sposób kojarzy się większości turystom. Większość z nas zapomina, że w Hiszpanii znajdują się wspaniałe, wysokie góry, które oferują mnóstwo wyjątkowych atrakcji i wrażeń. A poza tym- wakacje w górach Hiszpanii, zwłaszcza w sezonie letnim mogą okazać się tańszym i mniej „tłocznym” rozwiązaniem na wypoczynek.

Hiszpania posiada wspaniałe ośrodki narciarskie, które oferuje między innymi Andaluzja- region, w którym króluje flamenco, corrida i nieustająca fiesta. Pod względem powierzchni, jest to druga wspólnota autonomiczna Hiszpanii, a zarazem charakteryzującą się najwyższą liczbą ludności. Położona jest na południu kraju, a swoim zasięgiem obejmuje większą część regionu historycznego o tej samej nazwie. Natomiast jej północną część stanowi pasmo górskie Sierra Morena. Wschodni i południowy rejon Andaluzji to najwyższy hiszpański łańcuch górski (jeśli chodzi o Hiszpanię kontynentalną) czyli Sierra Nevada z najwyższym szczytem Mulhacen o wysokości 3478m n.p.m. Do tego regionu zalicza się również wybrzeża Costa del Sol i Costa de la Luz. Przepiękne miasto Sewilla, jest stolicą Andaluzji. Kolejnymi, najważniejszymi ośrodkami miejskimi są Grenada, Kordoba i Malaga.

Andaluzja oprócz szerokiego wachlarza ofert noclegowych, wśród których można znaleźć naprawę tanie noclegi na wybrzeżu, zapewnia także wspaniały wypoczynek w górach. Sierra Nevada to nie tylko imponujący łańcuch górski, ale równocześnie ośrodek narciarski położony około 27 km na południowy wschód od Grenady. Jest on najdalej na południe wysuniętym ośrodkiem narciarskim całej Europy kontynentalnej i zarazem najwyżej położonym w całej Hiszpanii. O tym, iż ma on infrastrukturę na najwyższym poziomie może, świadczyć fakt, iż w 1996 roku odbyły się tu Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim. Jest tu 26 wyciągów narciarskich. Łączna długość tras to 95km.

Poza sezonem zimowym góry są rajem dla rowerzystów- to właśnie tutaj przeprowadzono najwyżej położoną w Europie drogę, która kończy się na wysokości około 3350m n.p.m. Idealne miejsce dla amatorów wędrówek pieszych i konnych, oferujące wspaniałe widoki i niemal dziewiczą naturę to kolejna odsłona tych gór. Dla turystów udostępniono obserwatorium astronomiczne i tereny Narodowego Parku Naturalnego Sierra Nevada objęte ochroną przyrodniczą. Jest to obszar pełen górskich jezior i lodowców.

Andaluzja to region, w którym po prostu czuć tysiącletnią historię, miejsce gdzie kultura hiszpańska miesza się z arabską, wspaniałe góry i dzikie przestrzenie.

KF