Wypoczynek na wyspie Krk

Największa wyspa Chorwacji, Krk (Veglia w języku włoskim) ma 409km2 i jest jednym z najbardziej ruchliwych w lecie miejsc, ulubionym zwłaszcza przez turystów z Niemiec i Austrii, którzy pośród ofert Chorwacja noclegi upodobali sobie domy wakacyjne, kempingi i hotele właśnie na Krk.

Dynamicznie rozwijający się sektor turystyczny na wyspie Krk przetrwał burzę i wojnę domową w byłej Jugosławii, ze względu na fakt, iż była odległa od bezpośrednich walk. I być może nie jest to najbardziej zachwycająca i najpiękniejsza wyspa w Chorwacji, ale wieloletnie doświadczenie w turystyce czyni to miejsce łatwe do odwiedzenia, z dobrymi połączeniami komunikacyjnymi i dobrze zorganizowaną infrastrukturą turystyczną. W wielu przypadkach to właśnie te czynniki (dotyczy to także takich propozycji urlopowych jak Bułgaria wczasy) plus atrakcyjne ceny decydują o prężnym rozwoju danego ośrodka wypoczynkowego.

Północno-zachodnie wybrzeże wyspy jest skaliste i strome, zaledwie z kilkoma osiedlami. W dużym stopni jest to wynikiem wiejącego tu w okresie zimowym ostrego wiatru bora. Klimat jest łagodniejszy bardziej na południu, jest tu także więcej roślinności i plaż, zatok i zatoczek. Lasy, które porastają okolo 31% wyspy znajdują się głównie na południowo-zachodnim wybrzeżu, wraz z głównymi miastami – Krk, Punat i Baska.
Miasto Krk jest centralnie położone i stanowi doskonałą bazą wypadową do zwiedzania wyspy. Z Punat łatwo dostać się na wyjątkową wyspę Kosljun i klasztor, a Baska położona jest przy szerokiej, piaszczystej zatoce, u podnóża malowniczych gór. Na południowo-wschodnim wybrzeżu, głównym miastem jest Vrbnik, średniowieczna wioska położona na szczycie klifu, znana z dobrego wina Zlahtina.

KF

grafika: www.wikipedia,pl/autor Einsamer Schütze