Almeria – zwierciadło morza

Almeria została założona w 955 roku przez Maurów, księcia Abderramana III i została nazwana pierwotnie „Al-Mariyya” („Zwierciadło morza”). Almeria szybko stała się najważniejszym portem mauretańskiej Andaluzji, szczyt swego rozwoju i dominacji osiągnęła w XI wieku. Była wtedy wielkim centrum kulturalnym i gospodarczym. Do dzisiaj pozostało kilka zabytków z tego okresu: na wzgórzu nad miastem dominuje Mauretańska Alcazaba ze swą ścianą kary. Za nią widać kilka łańcuchów górskich, a u jej stóp jasne, błękitne Morze Śródziemne.

Ze względu na swój przyjazny klimat Almeria jest popularna przez cały rok. To również decyduje o tym, iż cudzoziemcy pośród takich ofert jak apartamenty za granicą na sprzedaż wybierają właśnie Almerię. Oprócz turystyki, uprawy owoców i warzyw, w ostatnich latach wielkie znaczenie gospodarcze ma wykorzystywanie w bardzo dużej ilości energii słonecznej .
Almeria ma nie tylko wspaniałe plaże do zaoferowania dla swoich gości, ale również liczne zabytki, parki przyrody zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie miasta i szeroką ofertę kulturalną i sportową, co sprawia, że apartamenty Hiszpania związane z tym regionem są tak popularne wśród obcokrajowców.

Wyżej wspomniana Alcazaba to najsłynniejszy zabytek Almery. Jest to mauretańska twierdza, składająca się z trzech części, które są otoczone murami. Znajduje się na wzgórzu z widokiem na miasto. Za Alhambrą w Granadzie, jest to największy budynek mauretańskiej Hiszpanii. Otoczony jest przez mur o długości 1430 metrów. Z jego wieży można podziwiać piękny widok na Zatokę Almeria.
Katedra, która została zbudowana w XVI wieku to unikalny obiekt sakralny w Andaluzji z powodu swego warownego charakteru. Fasada pochodzi z epoki renesansu, w środku znajdują się trzy gotyckie nawy. Iglesia de Santiago („Kościół Santiago”) to mały kościółek z XVI wieku z romańską wieżą oraz portalem renesansowym. Puerta de Purchena to plac w centrum miasta z ciekawymi budynkami z epoki modernizmu, z początku XX wieku. Warto również odwiedzić Musuem Almeria- znajdują się tu eksponaty od czasów prehistorycznych aż do czasów Maurów. Szczególnie interesujące są muzułmańskie kamienie nagrobne (Almeria była jednym z ośrodków produkcji).

W pobliżu Almery jest kilka miejsc, w których można zobaczyć malowidła jaskiniowe: „Los Velez”, „Los Millares” pochodzący z epoki brązu (2700-1800 pne) i fenicki „Villaricos” obok Cuevas del Almanzora.

KF

grafika: www.wikipedia.pl/autor Gernot Keller