Łódź w jednym z 45 miejsc które warto odwiedzić w 2012 roku

Dziennik „New York Times” poleca 45 miejsc na całym świecie, które warto odwiedzić w 2012 roku – wśród tych miejsce jest jedno z Polskich miast – Łódź.

W rankingu, za Łodzią uplasowały się jeszcze:
44. Dalarna, Szwecja
45. Portovenere, Włochy

Dziennik „New York Times” poleca 45 miejsc na całym świecie, które warto odwiedzić w 2012 roku. Wśród nich znalazło się jedno z polskich miast.


Łódź to trzecie co do wielkości miasto w kraju jest niewątpliwie jej Polską stolicą kinową: to w tutejszej szkole filmowej zaczynali swoje kariery Roman Polański czy Andrzej Wajda. Dawniej przemysłowe miasto żyjące przede wszystkim z przemysłu włókienniczego, dziś zamienia szwalnie i przędzalnie – relikty epoki przemysłowej – w tereny przyciągające artystów… i inwestorów.Ostatnio swoje studio filmowe planuje tu otworzyć David Lynch – i podpisał już z miastem umowę na wynajem budynku dziewiętnastowiecznej elektrowni. Obecnie trwają w niej prace remontowe. W 2014 r. poza studiem ma tu działać planetarium, biblioteka, przestrzeń wystawowa i oczywiście kino. Najprawdopodobniej w Łodzi powstanie także centrum kongresowe i festiwalowe, które ma zaprojektować sam Frank Gehry (dziadkowie słynnego architekta także pochodzili z Łodzi).

Wykorzystywanie starych fabryk to w Łodzi nie nowość: w budynku starej przędzalni działa tu Manufaktura, największe w Polsce (i jedno z największych w Europie) centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe; w innej zwanej Ms2 od trzech lat istnieje muzeum sztuki współczesnej. Kolejny dziewiętnastowieczny kompleks przemysłowy został zamieniony w międzynarodowe centrum sztuki, Łodź Art Center, miejsce licznych wydarzeń kulturalnych i festiwali.

Łódź to również miejsce licznych spotkań biznesowych – konferencji seminarium – hotel w Łodzi oferują usługi dla każdego rodzaju klienta