Tag Archives: Chorwacja

Wypoczynek na wyspie Krk

Największa wyspa Chorwacji, Krk (Veglia w języku włoskim) ma 409km2 i jest jednym z najbardziej ruchliwych w lecie miejsc, ulubionym zwłaszcza przez turystów z Niemiec i Austrii, którzy pośród ofert Chorwacja noclegi upodobali sobie domy wakacyjne, kempingi i hotele właśnie na Krk. Read more »

Turystyczna Chorwacja – Omis

Omis jest niewielkim miastem portowym położonym w estuarium Rzeki Cetina na wybrzeżu Polica, 26 km na południowy wschód od Splitu. W XIII i XIV w. miasto sprawowało rolę przystani piratów (Omiski gusari), którzy za pomocą szybkich łodzi Sagittae (Strzała) polowali na przepływające statki handlowe. W tym czasie piraci z Omis budzili przerażenie na całym wybrzeżu Adriatyku, co skłaniało większe republiki handlowe jak Wenecja czy Dubrownik do płacenia wysokich podatków za żeglugę wolną od ataków. Ostatecznie piraci z Omis tak bardzo dali się we znaki władzom papieskim, że ściągnęli na siebie dwie fale krzyżowców, które całkowicie zlikwidowały problem. Read more »

Wypoczynek na dalmatyńskich wyspach

Małe i duże, skaliste, porośnięte lasami i aromatycznymi ziołami, bezludne i takie, na których pozostały ślady dawnych cywilizacji- ponad tysiąc wysp zakotwiczonych w wodach Adriatyku zachwyca pięknem przyrody i starymi miastami z kamienia. Read more »